Okręty Wojenne >> Okręty Starożytne


Okręty Starożytne


Dawny okręt wojenny (czasem handlowy), którego głównym napędem były wiosła, a pomocniczym - żagle. Używany był przede wszystkim na Morzu Śródziemnym od czasów starożytnych aż do XIX wieku. W starożytności Egipcjanie (około 1500 roku p.n.e.) stosowali statki tego typu w dalekich wyprawach morskich; około roku 1000 p.n.e. Fenicjanie wprowadziligalera weneckagalery dwurzędowe (podobne do egipskich). Grecy stosowali galery o 1, 2 lub 3 rzędach wioseł, zwane odpowiednio monerą, dierą (biremą) i trierą, uzbrojone w taran (ostrogę) oraz katapulty i balisty. Te ostatnie miały długość do 45 metrów, zabierały do 170 wioślarzy, 50 żołnierzy i 20 marynarzy, przy zanurzeniu około 1 metra i prędkości 12 km/h. Największym okrętem starożytności (mającym wyłącznie reprezentacyjne znaczenie), był dwudziestorzędowiec o trzech masztach "Syrakuzja", zbudowany w 260 roku p.n.e., o długości 150 metrów, którego konstruktorami byli Archiasz z Koryntu iArchimedes.
Kartagińczycy i Rzymianie budowali galery podobne do greckich, lecz nieco większe, o wyższych burtach i mocniejszych wiązaniach (galery rzymskie miały pomosty do abordażu - tzw. kruki, których użyli po raz pierwszy w bitwie koło przylądka Myale w 260 roku p.n.e.). Na okrętach bizantyjskich stosowano od VII wieku także miotacze mieszaniny zapalającej, tzw. ognia greckiego.

W średniowieczu galery pojawiły się około X wieku we flotach wojennych włoskich miast (Wenecja, Genua), i były wzorowane na galerach starożytnych; początkowo niewielkie bez nadbudówek, o około 20 wiosłach w 2 rzędach z każdej burty i 1 maszcie z łacińskim żaglem, uzbrojone w taran dziobowy i katapulty. Później ich długość wzrosła do około 60 metrów, szerokość do 6,5 metra, i zanurzenie - 3 metry, były napędzane 26-34 wiosłami w 1 rzędzie na każdej burcie z 3-8 wioślarzami (galernikami) przy każdym wiośle, często skazańcami przykutymi na stałe do wiosła, miały 2-3 maszty i wysokie, bogato zdobione nadbudówki na rufie i dziobie. były również wyposażone w baterię kilku dział.

(źródło:
www.wynalazki.mt.com.pl/wyn/galera.html )

Typowy okręt z tego okresu:

Trirema (łac. trireme, gr. triere) - starożytna galera z trzema rzędami wioseł. Była bardzo zwrotna. Ważyła 70-90 ton, była długa na 39 metrów i szeroka na 5 metrów. Jej załogę tworzyło 170 wioślarzy, 13 marynarzy, sternik, dowódca i czterech jego pomocników, muzyk, który grając na flecie nadawał rytm wioślarzom. Na trierze było zazwyczaj około 10 hoplitów.(źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Triera)


Wojenne okręty starożytnych:

Egipski okręt wojenny
Fenicki okręt wojenny
Grecki okręt wojenny